Blog Dedektifi Röportaj - BLoG MaHaLLeSi

Blog Araması Yapmak İster misin?

Blog Dedektifi Röportaj

kitapkesfi

Neşeli, pozitif ve enerjik biriyim. Çocuk gibiyimdir😊 Kitap okurken başka bir dünyada oluyorum. Kitapsız bir hayat düşünemiyorum. Gülümsemenin ve iletişimin bu hayattaki en önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. Samimiyet ve iyi kalpli olmak bir insanın en güzel özelliğidir. Özgür olmak ve içinden geldiği gibi samimiyetle hareket etmek çok önemli benim için...
Blog Dedektifi Röportaj
10 Aralık 2022 Cumartesi
48 Yorum Yapıldı
Kez Okundu.


        Her yaptığı iş ses getiriyor...
         Blogların aranan kişisi...

     Bu haftaki konuğumuz blog sitelerinin aranan kişisi nam-ı diğer Blog Dedektifi😊 Yaptığı işlerle adından sıkça söz ettiren, herkesin yardımına koşan, kodlamalar ve blog konusunda usta olmuş bir kişi. Yeni projesiyle de oldukça ses getirdi ve bütün blogları topladı. Blog Mahallesi adını verdiği bu tatlı projede hem blogları yakından tanıyoruz hem de etkinlikler ve daha açılacak bir sürü dalda içerikler görüyoruz ve göreceğiz. Ayrıca kendi ismini verdiği bloğunda da çok faydalı içerikleri var, okumanızı tavsiye ederim. Şimdi Blog Dedektifi'ni yakından tanımaya ne dersiniz?


Bize kendinden bahseder misin?
 Adım Sinan, Kocaeli’nin Çayırova semtinde ikamet ediyorum. Yaşım 30 yolun yarısına sağ salim düşe kalka geldik. Uzun yıllardır beraber olduğum ve ilk çocukluk aşkımla evliyim. :D Şuanda bir reklam firmasının teknik destek ekibinde çalışıyorum. Bunun dışında blog yazmayı ve blog okumayı seviyorum.

Yazılıma merakın var mıydı? Bu merak nasıl başladı, ilginizi çeken neydi bu konuda?
Bu konu çok küçük yaşlarımda başladı. Aslında yazılımdan önce kendi çapımda ufak fotoğraflar düzenliyordum. Sonrasında bu kodlama işinin içinde buldum kendimi :) Biraz hırs sonucunda birde baktım her şeyi kendi kendime öğrenmişim.

 Blog senin için ne ifade ediyor? 
Blog benim için çok önemli bir yerdir. Daha önceleri forumlarda çok dolaştım ama blog gibi olmadı. Tabi orası daha etkin yerlerdi ama ne olursa olsun blog benim vazgeçilmezim diyebilirim. 

 Blog yazmak için Seo, içerik kurallarına bağlı kalmak gerekiyor mu? Seo ne kadar önemli?
Eğer çok kaliteli bir blog olsun ve ben bunu zamana yayıp en üst sıralarda ben olmak istiyorum derseniz SEO'yu mutlaka öneririm. Ama bu 3 harf şeklinde yazılan SEO düşündüğünüz kadar kolay bir durum değildir. Bunu buradan yazmaya kalkarsam bu yayın sayfalar boyunca uzar ama ben kısa şekilde üzerinden geçeyim. 
Eğer SEO'ya uyarak blog yazacaksak;
1- Temamız SEO uyumlu olmalıdır.
-1. a = Temanızın HTML bölümünde bulunan kodlar seoya dahildir.
-1. b = Temanızın hızlı yüklenmesi gerekmektedir.
-1. c = Temanıza yüklediğiniz resimlerin boyutu küçük olmalı ve net bir şekilde hızlı yüklenmelidir.
-1. ç = Temanızda kodlama bölümünde dışarıdan çektiği ek kodlar kesinlikle bilindik sitelere ait olmalıdır. (Örneğin: .js )
-1. d = Tema içerisinde gereksiz meta ve benzeri kodlar bulunmamalıdır.
-1. e = Temanız ayrıca mobil uyumlu tema olmalıdır.

2 - Yayın içerisinde paylaşılan konu SEO uyumlu olmalıdır.
-2. a = Yayın minimum 600 karakter ve kesinlikle özgün olmalıdır.
-2. b = Yayın içerisinde eklenilen resimlere title ve alt etiketi eklenmelidir.
-2. c = Yayın içerisinde eklenilen linklerde kesinlikle nofollow yada dofollow linkleri olmalıdır.
-2. ç = Yayında düzen kesinlikle olmalıdır. Karmaşık düzen kesinlikle SEO açısından sıkıntılı bir durumdur. 

3 - Kullandığınız alan adı HTTPS destekli olmalıdır.

Şimdilik ben bilmemiz gereken 3 adet SEO'yu buraya yazdım ama bunları uygulamadan da başarılı olan bir çok blog yazarı biliyorum. Yani her şey sadece seo değildir. Şahsen ben bile artık SEO'ya uyumlu yazmıyorum. 
O yüzden SEO'yu çok fazla kurcalamadan burada son veriyorum :)
 
Bloglarda en çok dikkat ettiğin şey nedir?
 Ziyaret ettiğim ve tanıdığım bloglarda en çok dikkat ettiğim kısım yayın paylaşımı olup olmadığı ve sonrasında blog tasarımında sorun var mı yok mu ona dikkat ediyorum. Bilmediğim bloglarda ise ilk tasarımına sonra yayınlarına bakıyorum :) 

 En sevdiğin bloglar hangileri?
Tüm blogları seviyorum ayırt etmem ama kategori alanında kişisel blogları ve özgün blogları severim. :)

 Bloğun çok hoş, tasarımını kendin yapmışsın. Tasarlarken dikkat ettiğin noktalar neler?
Aslında tasarımımı sürekli değiştiririm genellikle sade şekil üzerinden giderim. Canım sıkıldıkça değişiklik ve düzenlemeler yaparım. Dikkat ettiğim tek nokta sadece ve sadece okunur ve anlaşılır olmasıdır.

 Şu an çok güzel bir proje başlattın, bütün blogları birleştiren, canlandıran. Bu proje aklında uzun zamandır var mıydı? Proje nasıl oluştu?
Bu projeyi ve buna benzer diğer projeleri daha önceleri bir çok blog yazarı denemişti ve hep yarım kalmıştı. Ben de bu projeyi düşündüm ve öncelerinden her şeyi düşünerek kendime bir hedef liste oluşturdum. Gelişeceğini ve ilerleyeceğini biliyordum ama açıkçası bu kadar hızlı gelişeceğini bende hiç düşünmemiştim. Şuanda bir çok blog adresine ve yazarlarına buradan ulaşılabilir. Elimden geldiğince her bloğa ulaşmayı ve burayı tanıtmayı hedefliyorum. Genel olarak bloglarda bir gerileme var ama şu anda burası çok keyifli :)

Blog Mahallesi adını duyunca yüzünde kocaman bir gülümseme oluşturuyor. Ne hissettiriyor sana, düşüncelerin neler?
Burası çok ama çok güzel bir yer oldu her blog yazarına ulaşıp anında konuşabiliyor ve kendimizi bu şekilde daha rahat ifade edebiliyoruz. Ben de bunu başardığım için her seferinde mutlu oluyorum. Yüzümdeki gülümsemenin sebebi blogları bir arada mutlu görmemdir. :)

Blog Mahallesi'nde ekibinle iş paylaşımına nasıl karar veriyorsunuz?
 Ekibimizin görev tanımlamalarını yazarın kendi isteği üzerine yapıyoruz. Genellikle kategori bazında oluyor. Örneğin Önemli Günler kategorisinde yazmak isteyen yazar olursa o kategoriye göre paylaşım durumunu anlatıp eğitim veriyoruz. Ayrıca paylaşmak istediği bir bölüm olursa hep beraber iletişime geçip o şekilde yayın yapılmasına karar veriyoruz. Ayrıca yönetim olarak instagram üzerinde grubumuz var ve orada konuları paylaşmadan önce bir takım görüşmeler yapıyoruz. 

 Ekibimizin içerisinde instagram hesabımızdaki  paylaşımların düzenini ve tasarımını gönüllü olarak @Kitapkeşfi yapıyor. Bu konuda kendisi çok başarılı ve gerçekten çok güzel tasarımlar çıkarıyor.

 Kendini 3 kelimeyle tanımlarsan ne dersin?
Genel olarak ben kendimi övmeyi seven birisi değilim o yüzden bunu hiç düşünmemiştim. Ama bu soru çok hoşuma gitti o yüzden cevaplamak istiyorum.
"Taklit Edilemez Kişi" güzel bir 3 kelime oldu değil mi? :D :D :D :D
 
 Hayatta en çok önem verdiğin şey nedir? En çok keyif alarak yaptığın şey?
Aile benim için her şeydir. Keyif alarak yaptığım şeyler özellikle kar yağdığında kaymak. :) Evde akşam vakti film açıp izlemek. :) Blogları dolaşıp yorum yapmak. :D Çok fazla var. :D

 En sevdiğin kitap, film hangisi?
Sherlock Holmes serisinin kitabını çok seviyorum ayrıca filmini de severim. :) Bende bu ikisine de cevap oldu :) Başka genellikle Bilimkurgu, Polisiye, Adrenalin yükleyici filmleri severim :)

Sabahları nasıl uyanırsın? Sinirli misin, sakin misin? 
Şu sıra taşındığım için sabahları pek kolay uyanamıyorum. :) Yorgunluktan olsa gerek bence :) Bir de iş yoğunluğu var beni çok fazla etkiliyor. :)

Ben kolay sinirlenen bir kişilik değilim. Hatta hiç bir zaman sinirim kendimden önceye geçmemiştir. Beni gerçekten sinirlendirmek fazlasıyla zaman alır. :)

 İstediğin şeyi elde edene kadar uğraşır mısın? Yoksa hemen vazgeçenlerden misin? 
Bu konuda kesinlikle inatçıyımdır. Kesinlikle ama kesinlikle vazgeçmem. :) Ya benimdir ya kara toprağın. Kuşanın kılıçları hücuummmm :))))
Kesinlikle istediğimi elde edene kadar uğraşır elimden gelenin fazlasını yaparım :D

 Senin için başarı kriteri nedir? Çalışırken olmazsa olmazın nedir?
Başarı benim için bir şeyi tam anlamıyla 4-4lük yapmak değildir. Bir şeyi yapmaya çalışmakta benim için bir başarıdır. Ya da yapmaya çalıştın ama başarısız oldun diyelim ama bunu denemek bile başarıdır. O yüzden benim bir başarı kriterim yok başlamak bile başarıdır. :) 
Çalışırken kesinlikle yanımda çay olmalıdır. Çay yoksa kendimi iyi hissetmiyorum :) :Ç :Ç :D

Marka olsaydın sloganın ne olurdu?
Şimdilerde kullanmak isteyip ama bir türlü ekleyemediğim sloganım olan "Bir mesaj uzağınızdayım" olurdu. :)

Son olarak hayat motton olan bir söz bırakabilir misin bize?😊
Benim kim olduğumu merak ediyorsan, beni bilenlere sor onlar beni benden daha iyi anlatır. :D

 Seninle röportaj yaptığım için çok mutlu oldum. Değerli vaktini ayırıp sorularımı içtenlikle cevapladığın için çok teşekkür ederim. Çok keyifli bir röportaj oldu. Başarılarının devamını diliyorum ve hayatın sana hep gülmesi dileğiyle...😊
kitapkesfi Yazar:
Yazar Hakkında; Neşeli, pozitif ve enerjik biriyim. Çocuk gibiyimdir😊 Kitap okurken başka bir dünyada oluyorum. Kitapsız bir hayat düşünemiyorum. Gülümsemenin ve iletişimin bu hayattaki en önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. Samimiyet ve iyi kalpli olmak bir insanın en güzel özelliğidir. Özgür olmak ve içinden geldiği gibi samimiyetle hareket etmek çok önemli benim için...

48 Yorum Yapılmış

Lütfen Link Bırakmayın!
Dikkat Son yapılan yorum en üstte olur.
Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.
Dikkat Yorumlara resim ekleyebilmek için "[img]https://xdepom.com/BM/i/img/iurli.gif[/img]" kodunu kullanın.
Dikkat Reklam amaçlı blog veya site linki bırakmak, hesabınızın geçici olarak engellenmesine sebep olur.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H 1. Çok güzel ve tatlı bir röportaj oldu:))) Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorular için ve röportaj için ben teşekkür ederim :D :T :Y

   Sil
 2. Bu röportaj için çok teşekkür ederim. Keyifli bir röportajdı ve elimden geldiğince cevapları kısa tutmaya çalıştım. :D Teşekkürler @kitapkeşfi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :):):) Cevaplar çok güzeldi ve samimiydi:) Ben teşekkür ederim:)

   Sil
 3. Çok içten, çok samimi bir ropörtaj olmuş. Kutlarım yürekten🧿👏👏💐. Sinan kardeşim güzel projelere imza atmaya, bildiklerini paylaşmaya devam ediyor. Başarıları daim olsun. Sevgili Kitapkeşfi senin de elinin değdiği her şey çok güzelleşiyor. Bu çatı altında sizleri tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum.
  Sevgi ve selamlarımla 🤗🌺🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tatlı yorumunuz için çok teşekkür ederiz Sibel Hanım:))) Beğenmenize çok mutlu oldum:))) Biz de sizleri tanıdığımız için çok şanslıyız:))) Tatlı sevgilerle:)))

   Sil
  2. Teşekkür ederim :) Elimizden geleni ekip olarak yapıyoruz. Sonuna kadar da bu projenin arkasında duracağım :D Kitapkeşfi saolsun bir çok yükümü aldı bu projede :D Kendisine ayrıca buradan da teşekkür ederim :D :Y :T

   Sil
 4. Böyle güzel bir proje için çok teşekkürler :) keyifli bir röportaj olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz😊 beğenmene çok sevindim 😊

   Sil
  2. Yorumun için çok teşekkür ederim @Ahmet :)

   Sil
 5. Blog Dedektifi'ni bilen biri olarak söylüyorum, ne zaman başınız sıkışırsa kapısını çalabilirsiniz. Ne zaman bir yardıma ihtiyacınız olursa ona ulaşabilirsiniz. Tüm nezaketi ve iyi niyetiyle size yardımcı olacaktır :) İyi ki tanımışım sizi blog dostları ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle her zaman hepimizin yardımına koşuyor😊 çok nazik ve yardım sever 😊 Biz de iyi ki sizleri tanımışız, çok teşekkür ederim😊

   Sil
  2. Bu güzel yorum için çok teşekkür ederim. :D Yorumunuz beni çok mutlu etti :F :T

   Sil
 6. Umarım bu enerjini hiçbir zaman kaybetmezsin. Başarılarının devamını diliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz 😊

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim. Bu enerji ailecek bizde olduğu sürece hiç bitmeyecek :D

   Sil
 7. yardımseverliğini, azmini ve içtenliğini takdir ediyorum:)
  Blog Mahallesi projesi ve diğer projelerinde başarılar dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz:)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim. Elimden geleni yapmaya ve yardımcı olmaya çalışıyorum. :) Her şey blog yazarları için :D

   Sil
 8. Güzel ve yararlı bir röportajdı. Emeği geçenlerin kalem ve emeklerine sağlıklar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz:)

   Sil
  2. Merhaba abi hoş geldin. Çok ama çok teşekkür ederim. :)

   Sil
 9. Yaptıklarınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zaman elimden geleni yaparım kim olursa olsun. :) Ben daima buralardayım. :)

   Sil
 10. Blog Dedektifi benimde sık sık ziyaret ettiğim ve faydalandığım biri. Keyifli, faydalı bir sohbet olmuş. Keyifle okudum :) ikinizin de kalemine ve emeğine sağlık, sevgiyle :) :Y

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz:) Beğenmene çok mutlu oldum:)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim taşınma durumundan dolayı pek uğrayamaz oldum bloglara ama çok şükür bitti hepsi blogları dolaşmaya başladım bende :D

   Sil
 11. Benim bloğun teması da Blog Dedektif’ine ait. Teşekkürler Dedektif :) Kendisini yakından tanımak için çok iyi olmuş bu röportaj :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog Dedektifi her zaman herkese yardım ediyor:) Beğenmene çok sevindim:)

   Sil
  2. Rica ederim elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştım. Her zaman da yapacağımdan emin olabilirsin ;) :T :D

   Sil
 12. Dedektifi çabalarından ötürü kutluyorum. Röportaj güzel olmuş emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkür ederim. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum :)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederiz, beğenmenize sevindik:)

   Sil
 13. Ne güzel bir röportaj olmuş.💫
  Çok güzel bir projeye vesile oldunuz. Teşekkürler 🙏🏻
  Takipteyiz 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz :)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederiz:) Beğenmenize sevindim:)

   Sil
 14. Çok güzel bir röportaj olmuş.

  YanıtlaSil
 15. Çok güzel bir röportaj olmuş. Keyifle okudum. Özellikle başarı konusunda söyledikleri çok hoşuma gitti. Son zamanlarda ben de böyle düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Benimle aynı düşüncede olmanıza çok sevindim :) :Y

   Sil
  2. Bu konuda bazen yalnız olduğumu hissediyordum :D

   Sil
  3. Beğenmene çok sevindim:)

   Sil
 16. Çok güzel bir röportaj olmuş. Tebrik ediyorum. Sinan Bey'e de başarılar diliyorum.

  YanıtlaSil