Hayat40tan Sonra Röportaj - BLoG MaHaLLeSi

Blog Araması Yapmak İster misin?

Hayat40tan Sonra Röportaj

kitapkesfi

Neşeli, pozitif ve enerjik biriyim. Çocuk gibiyimdir😊 Kitap okurken başka bir dünyada oluyorum. Kitapsız bir hayat düşünemiyorum. Gülümsemenin ve iletişimin bu hayattaki en önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. Samimiyet ve iyi kalpli olmak bir insanın en güzel özelliğidir. Özgür olmak ve içinden geldiği gibi samimiyetle hareket etmek çok önemli benim için...
Hayat40tan Sonra Röportaj
7 Ocak 2023 Cumartesi
21 Yorum Yapıldı
Kez Okundu.


                         Gezileri doğaya özlemi artırıyor...
                     Gezi bloglarının bir numarası...

      Bu haftaki konuğumuz gezi bloglarının en güzeli ve en ilgi çekici olan Hayat40tan sonra Sezgin Bey. Yaptığı geziler, çektiği fotoğraflarla kendisine hayran bırakan, verdiği ince ayrıntılarla haritaya gerek kalmadan rota çizmenizi sağlayan biri. Her gezi yazısında objektif olarak bütün yönleri anlatıyor. Nerede kalacağınız, ne yiyeceğiniz, kıyafet seçimi, hangi mevsimde gitmeniz gerektiğini tek tek öyle güzel anlatıyor ki okurken o dünyanın içine dalıyorsunuz. Gidip gezmiş gibi oluyorsunuz, bilmediğiniz birçok yeri de öğreniyorsunuz. 

 Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben, hayat40tansonra olarak tanıdığınız Sezgin :) 1978 İzmit doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi doğduğum şehirde tamamladıktan sonra lise ve üniversite eğitimi için İstanbul'da bulundum. Şu an İzmit'te ikamet ediyor ve 2020 yılından bu yana aktif bir şekilde blog yazıyorum.

 Gezi bloğu açma fikri nasıl oluştu? Daha önceden aklınızda var mıydı? Bir anda mı karar verdiniz? Blog isminizi nasıl buldunuz?

Aklımda olmayan, bir anda karar verip, 2 yıllık zihni hazırlık süreci geçiren bir bloğa sahibim:)
Çocukluk dönemimde ailemin imkanlarıyla, gerekse gençlik ve ilerleyen yaşlarımda mesleğim vasıtasıyla, bilinen yaz tatili kavramları dışında bir gezi kültürüm vardı. Ancak bu gezilerimi bir blog açarak insanlarla paylaşmak fikri; ilk önce böyle bir mecranın varlığından haberdar olmadığımdan, sonrasında bunun apayrı bir sektör olduğunu ettiğimde ise iş hayatımın yoğunluğundan dolayı sıcak bakmadığım bir konuydu. 2018 yılına geldiğimizde, aslında  ne olduğunu pek bilmeden bir blog hesabı açtım. Ancak o hesap 2020 yılı Temmuz ayına kadar ismi olmayan bir yer olarak beklemede kaldı:) 
2018 yılında iş hayatından biraz nefes alarak hobilerime zaman ayırmaya başladığımda, ilk yaptığım işlerden biri, başlangıç seviyesi bir fotoğraf makinesi alarak Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi'nin ücretsiz Meslek Edindirme Kurslarından, fotoğrafçılık branşına kayıt olmak oldu:)  Fotoğraf çekmeye olan isteğim zamanla tutkuya dönüştü ve fotoğraf çekmek için geziler planlamaya başladım:) Yani aslında gezerken fotoğraf çekme değil, fotoğraf çekerken gezme fikri sonradan bloğumun temellerini oluşturmaya başladı.
Planladığım bu fotoğraf gezileri esnasında ise;  bu kadar yer geziyorum, bilgi topluyorum, onlarca belge niteliğinde fotoğraf çekiyorum ve ciddi bir emek harcıyorum, o zaman neden bunu insanlarla paylaşmıyorum fikri ağır basmaya başladı. Bunu en iyi yapabileceğim platform ise; tabi ki adını koymadığım blog hesabımdı. Uzun fikri planlamalar sonucunda 2020 Temmuz ayında fikren ne yapacağını bilen ama kalemi zayıf ve teknik bilgisi sıfıra yakın biri olarak blog dünyasına ilk adımımı atmış oldum:)
Hayat40tansonra ismine gelirsek; Aslına bakarsanız bloğu hayata geçirdiğimde ilk kullandığım isim Kocaeliden Kareler'di:) Az önce de söylediğim gibi amatör fotoğrafçılık ile başladığım geziler için ilk aklıma gelen bu isim olmuştu:) Ancak kısa süre içerisinde bu ismin pek akılda kalmayacağı, ilgi çekmeyeceğini düşünerek değişiklik yapmam gerektiğine karar verdim.  Bununla birlikte 40 yaşımdan sonra bu hobilerimi hayata geçirdiğim için hayat40tansonra isminin çok daha ilgi çekeceği  ve örneğinin çok az olması (benzer bir site daha var diye biliyorum) nedenleriyle blog ismimi bu şekilde değiştirdim. Ağustos 2020'den bu yana da hayat40tansonra ismi ile yayınlar paylaşıyorum:) 

 Gezi programı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Rotanızı oluşturmanızı sağlayan en temel etken nedir?

Gezi rotası hazırlarken bir kaç öncelikli kriterim ve etken var. İlk kriterim; yazacağım yerleri okuyacak insanlara gerçekten faydası dokunacak, okuduktan sonra onları harekete geçirebilecek , benim maceralarımı okuyup geçecekleri değil, kendi maceralarını hayata geçirebilecekleri yerleri belirlemek. Yani okuduklarında sadece hayal kurmayıp, hayallerine adım atacakları gezi rotaları belirlemek. İkinci kriterim ise; bunları yaparken en az maliyetle, bana da keyif verecek, en verimli sonucu alabileceğim yerleri belirlemek:)
Bunların yanında; program yaparken mevsim şartları, ulaşım, gezilecek yerlerin listesinin hazırlanması ve zaman planlaması da dikkat ettiğim temel hususlardan.

Gezi yazılarınızı okurken çok keyif alıyoruz. Gezi yazısı yazmak hiç kolay değil, siz en ince ayrıntılarına kadar her şeyi çok güzel yazıyorsunuz.
Sizin için zor olmuyor mu? 
Bu gezilerinizle ilgili bir gün kitap çıkarmak ister misiniz?

Yazmak ve paylaşmak gerçekten zor ama ben bunu kazanç maksatlı yapmıyorum. Bu yüzden de önceliklerimin başında "kendimin keyif alması" geliyor. Böyle olunca da zor dediğimiz kısmı arka planda kalıyor. Tabi yazdıklarımın okuyan insanlar tarafından dikkate alınması da benim için ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor. Hayatta ki zorluklar keşke hep bu şekilde olsa:)
Kitap yazma konusu benim için çok erken:) Bunun için sadece gezmek, görmek ne yazık ki yeterli değil. Ciddi donanım gerektiriyor.  Ve üzerine ciddi kafa yorulması gereken bir konu. Belki daha ileride:)

 Bugüne kadar en çok keyif alarak gezdiğiniz yer neresi? Gezdiğiniz bir yeri tekrar gezmekten hoşlanır mısınız?

Her ne kadar blogda yabancı ülke ziyaretlerimi paylaşmıyor olsam da beni en çok etkileyen ve sevdiğim şehir Roma :) Tekrar tekrar gitmekten, hatta bir adım öteye gidip orada yaşamayı düşüneceğim ülkelerin başında İtalya geliyor.
Ülkemiz için ayrım yapmam çok kolay değil. Çok farklı kültür, medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Her bölgenin kendine özgü güzellikleri var. Ama özellikle tarihi yerlere olan ilgimi düşünürsek Güneydoğu Anadolu'da gördüğüm şehirler ve Hatay gezisi benim için çok özeldi. 
Aynı yere gitmekten çok hoşlanmam:) Sadece tur acenteleri ile gitmişsem durum değişiyor:) Ve aklım göremediğim yerlerde kalıyor:)

 Yurt dışı gezileriniz oldu mu? 

Bu işi profesyonel olarak yapan gezginler ile kıyaslandığında pek fazla olmasa da; 11 ülke ve henüz saymadığım kadar yabancı şehir ziyaretim oldu. 

 Fotoğraf çekimleriniz çok güzel, objektifinizden yansıyan her bir karede ayrı bir hikaye yansıyor bizlere. Fotoğraf çekmeye nasıl başladınız? 
Bize biraz fotoğraf serüveninizden bahseder misiniz?

Fotoğraf benim için yıllarca içine tam anlamıyla giremediğim, sadece cep telefonu ile çekimler yaptığım bir merak oldu. Sonra kuvvetli bir istek ve fotoğraf makinesi almam ile birlikte vazgeçilmez bir tutku oldu:) Dışarıda boynumda fotoğraf makinesi olmadığımda bir uzvum eksik hissi ile yaşıyorum desem yeridir:) 
Sohbetin başında da kısaca bahsettiğim gibi fotoğraf çekmek için gezmeye başladım ve yazı isteğimi tetikleyen amatör fotoğrafçılık oldu. Her ne kadar 6 aylık temel fotoğrafçılık kursu almış olsam da, kurs sonrasında gelişimimi devam ettirebilmek için onlarca kitap satın alıp bol bol okudum ve pratik yapmak adına binlerce kare fotoğraf çektim. Halen amatörlük seviyesini aşamadım ama belli bir seviyeye de geldiğime inanıyorum:)

 Fotoğraf çekerken kullandığınız ekipmanlar hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? 
Fotoğrafa ilgi duyanlar için ne söylemek istersiniz?

Kullandığım makine başlangıç seviyesi, yarı-profesyonel bir fotoğraf makinesi. Yaklaşık 4 senedir aynı makineyi kullanıyorum ve bu aynı zamanda ilk makinem:) Lens olarak da 18-135 mm. ve 18-55 mm lens kullanıyorum.  
Fotoğraf ciddi anlamda masraflı ve pahalı bir hobi. Bugün çok merak edip, ciddi paralar vererek makine alan ama kısa süren sonra bu işten vazgeçen çok insan var:) Bu işin temel seviyede eğitimini almadan, ciddi araştırmalar yapmadan makine almak, fotoğraf makinesi ile çekim yapmaktan keyif almanız çok mümkün değil. Çünkü elinizde ki cep telefonları da bu işi yapıyor. Yani öğrenmeden yaptığınız zaman siz değil, onlar fotoğraf çekiyor ve aynı işi yapıyor:) Böyle olunca da bir süre sonra anlamsız gelmeye başlıyor ve makine bir kenara bırakılıyor:)
Bugün mobil fotoğrafçılık ayrı bir sektör haline gelmeye başladı. Ve fotoğrafa ilginiz varsa, başlangıç için cep telefonlarınız ile fotoğraf çekimlerine başlayıp, devamının geleceğine inanıyorsanız makine alabilirsiniz:) Burada ki önemli bir ayrım da, anı biriktirmek ile fotoğraf çekmenin tam olarak aynı şey olmadığı. Anılarınızı cep telefonu ile çektiğiniz kareler ile de biriktirme şansınız var ama fotoğraf çekmenin tam hakkını vermek istiyorsanız, fotoğraf makinesi almak daha keyifli olacaktır:)

 Blog Mahallesi projesi hakkında düşünceleriniz neler?

Çok güzel düşünülerek, hayata geçirilmiş bir proje. Aktif tüm blogların bir araya geldiği bir platform. İlk blog yazmaya başladığımda aklıma gelen ilk soru; bunları yazıyorum ama kim okuyacak ki? olmuştu. Ve bloggerlar ile tanışmak neredeyse 1 yılımı almıştı:) Böyle bir platformun varlığı, aktif olması, aramıza katılan tüm yeni arkadaşlar için büyük kolaylık:)

 En sevdiğiniz kitap ve film hangisi?

Blog Arkadaşlarımdan Sibel Yıldız - Solmayan Ümit ve Sevil Çevirgen - Ya Başka Bir Hayat Mümkünse. Birde yeni bitirdiğim Konstantin Mührü isimli kitap, gizemli tarih ve geçtiği şehirler itibariyle en sevdiklerim arasında yerini aldı. Denzel Washington'un içinde olduğu hemen her film:)

 Bloglarda en çok dikkat ettiğiniz şey nedir? 

Kolay okunabilir yazı büyüklüğü ve karakteri :) Ve tabi ki ilgimi çekecek konular hakkında ki yazılar.

 En sevdiğiniz bloglar hangileri?

Takip ettiğim tüm aktif blogları seviyorum:)

 Hayatta en önem verdiğiniz şey nedir? En çok keyif alarak yaptığınız şey nedir?

Hayatta en önem verdiğim şey Oğlum Bartu, Ailem ve onlarla ilgili her şey :) En keyifle yaptığım şey ise onlarla geçirdiğim vakit.

 Sabahları nasıl uyanırsınız? Sinirli misiniz, sakin birisi misiniz? 

Sabahları genelde telaşla uyanırım, pek yatak keyfi imkanım yoktur:) Çünkü her sabah oğlumu okula bırakıyorum ve yetişme derdiyle genelde telaşlı oluyorum :))) Hayatın geneli için kolay sinirlenmeyen, sakin bir insan olduğumu düşünüyorum. Ama bunu arkadaşlarıma sormak lazım:) 

 İstediğiniz şeyi elde edene kadar uğraşır mısınız? Yoksa hemen vazgeçenlerden misiniz? 

Maddi, manevi anlamda istediğim şeyin de beni ne kadar istediği yada benim için ne kadar önemli olduğu önemli :) Hemen vazgeçmem ama gereksiz çabadan da olabildiğince uzak dururum. Çünkü bir yerde imkanlarınız bellidir ve ne olacağını az çok anlarsınız.

 Sizin için başarı kriteri nedir? Çalışırken olmazsa olmazınız nedir?

Başarı kriteri "huzur ve mutluluk":) Bunların olmadığı yerde başarıdan bahsetmek pek mümkün olmaz. Ve muhtemelen olduğunuz yerde sayarsınız. Fiziksel anlamda olmazsa olmazım yoktur. 

 Marka olsaydınız sloganınız ne olurdu?

  Hayat40tansonra:)


  Biz sizinle röportaj yaptığımız için çok mutlu olduk. Değerli vaktinizi ayırıp sorularımızı içtenlikle cevapladığınız için çok teşekkür ederiz. Çok keyifli bir röportaj oldu. Başarılarınızın devamını diliyoruz ve hayatın size hep gülmesi dileğiyle...
kitapkesfi Yazar:
Yazar Hakkında; Neşeli, pozitif ve enerjik biriyim. Çocuk gibiyimdir😊 Kitap okurken başka bir dünyada oluyorum. Kitapsız bir hayat düşünemiyorum. Gülümsemenin ve iletişimin bu hayattaki en önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. Samimiyet ve iyi kalpli olmak bir insanın en güzel özelliğidir. Özgür olmak ve içinden geldiği gibi samimiyetle hareket etmek çok önemli benim için...

21 Yorum Yapılmış

Lütfen Link Bırakmayın!
Dikkat Son yapılan yorum en üstte olur.
Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.
Dikkat Yorumlara resim ekleyebilmek için "[img]https://xdepom.com/BM/i/img/iurli.gif[/img]" kodunu kullanın.
Dikkat Reklam amaçlı blog veya site linki bırakmak, hesabınızın geçici olarak engellenmesine sebep olur.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H 1. Hayat 40’tan sonra tam marka ismi gerçekten de. Hocam daha da iyi yerlere gelecektir. Güzel bir röportaj olmuş Kitap Keşfim. Tebrikler :)

  YanıtlaSil
 2. Çok tatlı ve güzel bir röportaj oldu:) Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel röportaj için de ben sana teşekkür ediyorum. :) Emeğine sağlık :Y

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim, beğenmene çok sevindim:):):)

   Sil
 3. Sezgin Bey’in röportajını büyük bir keyifle okudum. Kendisi uzun zamandır beğeni ile takip ettiğim, kaliteli içerikleriyle her zaman takdir ettiğimi gezi bloglarından. Yaptığı işi büyük bir tutku ve titizlikle yaptığı her bir paylaşımından net olarak anlaşılıyor. Fotoğraf çekmeyi, yazı yazmayı, bizlerle paylaşmayı hiçbir zaman bırakmamalı hatta her fırsatta dile getirdiğim gibi bu yazılarını ve profesyonel görsellerini, güzel bir kitapta toplamalı ki daha çok insana ulaşsın.

  Son sorulara verdiği cevapları çok beğendim. Ama bir cevabı var ki en beğendiğim o oldu :)) (En sevdiğiniz kitap ve film hangisi?). Bir insanın en sevdiği kitapları arasında kitabımın anılması harika bir duygu. Gerçekten çok mutlu oldum. Teveccühü için bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum.

  Röportaj dizisine çok güzel bir başlangıç yapan sevgili Kitap Keşfi’ne de çok teşekkür ediyorum. Hazırladığı harika sorular için tebrik ediyorum. Eline, emeğine sağlık. Bu platformu hazırlayan sevgili Sinan kardeşime de çok teşekkürler. Hepiniz iyi ki varsınız. Sözü daha fazla uzatmadan ben de bir sloganla bitireyim o halde yorumumu: YAŞASIN BLOG MAHALLESİ, YAŞASIN BLOG KARDEŞLİĞİ…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz:):):) Ne tatlı bir yorum, mutlu oldum:):):) Röportajı beğenmenize çok sevindim:):):)
   Yaşasın Blog Mahallesi:):):) Sinan'ın emeği çok büyük, çok uğraşıyor ve çok güzel şeyler yapıyor:):):)

   Sil
 4. Merhabalar.
  Sezgin beyin blog sayfasını takip ederim. Sezgin beyin blog sayfasını, müthiş bir sayfa olarak tanımlıyorum. Onun blog sayfası sayesinde görmediğimiz, bilmediğimiz yerleri görüyoruz ve bilgi sahibi oluyoruz, hem de tüm ayrıntılarıyla birlikte. Emeğine sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba:) Çok teşekkür ederiz güzel yorumunuz için:):):)

   Sil
 5. Çok keyifli bir röportaj olmuş. Severek takip ediyoruz gezi yazılarını. Tabi ben okuduktan sonra harekete geçemeyen sadece hayal etmekle kalan taraftayım. :) Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Röportajı beğenmene çok mutlu oldum:):):) Çok teşekkür ederim:):):)

   Sil
 6. Hayat40tansonra ismi farklı ve kulağa hoş geliyor. Marka olarak da gayet hoş olurdu : )
  Yazılarını ve fotoğraflarını ilgiyle takip ettiğim biri Sezgin bey. Güzel bir sohbet olmuş. : )) :Y Kaleminize, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle kulağa çok hoş geliyor marka ismi olarak:):):) Röportajı beğenmene çok mutlu oldum:):):)

   Sil
 7. Çok güzel ve çok keyifli olmuş sorular da harika seçilmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim:))) Beğenmenize çok sevindim:)))

   Sil
 8. Sezgin abiyi bu şekilde daha fazla tanımış oldum. Keyifle okudum ve kendisini yakından tanımak çok güzel oldu. Bloğu için çok söylenecek var ama ben mükemmel kelimesine sığdırmak istiyorum. Gerek çektiği resimlerin kalitesi oldun gerekse de yazdığı ve paylaştığı yerler olsun. Tekerine taş değmesin abiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mükemmel kelimesi kesinlikle doğru kelime bu blog için:):):)

   Sil
 9. bir yere gitmeden önce o yer hakkında yazısı olup olmadığına bakacağım tek isim :)

  YanıtlaSil
 10. Başarı kriteri: Huzur ve mutluluktur, tespitinize aynen katılıyorum. Huzur ve mutluluğun olduğu yerde her şey olur.

  YanıtlaSil
 11. İlk keşiflerimden sonra yaz için gezi programlama hissini içine salan yazılarıyla hep aklımın bir köşesinde olan blogdur. Rota ve gezilen yerlerde nelerle karşılaşacağı detaylarıyla okuyucuya fayda sağladığına inanıyorum. Özellikle kendi adıma söylüyorum İstanbul'a yakın rotaları keşfetmek için birebir. Röportajın soruları ve verilen yanıtlar Sezgin beyi yakından tanımama vesile oldu. :) Emeklerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 12. buraları çok özlemişim... blog'a yeniden dönüp adapte olmaya çalışırken aklıma mahalle geldi, bir bakayım dedim. röportajlara bakayım dedim, ne güzel olmuş... blog'u biliyordum ama röportajla beraber daha yakından tanıma fırsatı bulmak keyifliydi. :T

  YanıtlaSil